Losowy post

PRZENOSINY

UWAGA!

SZCZYPTA ORIENTU została przeniesiona na nowy adres - http://szczyptaorientu.wordpress.com/


Od tej chwili wszystkie nowe tłumaczenia będą zamieszczane JEDYNIE i WYŁĄCZNIE pod nowym adresem.
Znajdziecie tam też wszystkie do tej pory już zamieszczone (chwilowo jeszcze trwają prace nad ich edycją i dostosowaniem do nowej strony).
Jeśli chcecie skomentować jakąś piosenkę (do czego serdecznie zapraszam i doceniam) to proszę, róbcie to już pod nowym adresem

Jeśli jesteście naszymi obserwatorami, zapraszam do dodania naszego nowego adresu http://szczyptaorientu.wordpress.com/ do Waszej listy czytelniczej (jeśli jesteście użytkownikami bloggera, robicie to korzystając z przycisku DODAJ na głównym panelu sterowania)

niedziela, 11 marca 2012

"Modne teledyski"

Za mną pierwszy post z cyklu subiektywne typologie - kto nie widział zapraszam tutaj: Teledyskowe typologieNastępna część miała dotyczyć typologi tekstów do kpopowych piosenek, ale doznałam porannego po przebudzeniowego olśnienia: a może by tak napisać coś o stylu ubierania w teledyskach?!

Większość osób pisze ogólnie o modzie w Korei (dla zainteresowanych kilka modowych postów w Skośnoocy flower boys oraz K-fashion cześć 1 i 2 w Waleriankowym Skośnookim blogu), ale wtedy bierze się pod uwagę raczej ogólne trendy w modzie obecnej na ulicach i wśród celebrytów. Wiadomo, że zmienia się ona z sezonu na sezon, ale k-moda ma pewne stałe elementy, o których możecie poczytać na wyżej wymienionych blogach.
W przeciwieństwie do powyższych typologii, w moim poście będziecie mogli znaleźć przegląd trendów prezentowanych w teledyskach. Zastanawiam się, jak długo mój podział będzie miał odbicie w rzeczywistości, ponieważ przy tworzeniu kategorii próbowałam nie sugerować się jakimiś hitami sezonu, które za chwilę znikną z rynku.
Zaznaczam, że nie biorę pod uwagę ubrań tylko i wyłącznie samych wykonawców, ale również tancerzy, osób partnerujących im w teledyskach i cały sztuczny tłum.1. Niebiesko-różowe chmurki

Nie będzie zaskoczeniem, jeśli napiszę, że ta kategoria łączy się z wylewającym się z ekranu aegyo.
Ogólnie dominują grzeczne ubrania w pastelowych kolorach - koszulki, spodnie, swetry, marynarki, spódnice itd, czasami połączone z jakimiś akcesoriami. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie ubrania mają taką kolorystykę - czasami jakiś mądry stylista połączy je z czymś innym, żeby uniknąć przecukierkowania :P

Przykłady: SHINee Juliette, Love like oxygen, IFINITE Nothing's over (może na początku nie widać, ale zwróćcie uwagę na ich spodnie w niektórych momentach, tak od 57 sekundy - to właśni one sprawiły, że się tutaj znaleźli), Big Bang Lollipop, A-peace Lover boy, SNSD Gee, Co-ed School Bbiribbom Bbaeribom, ZE:A Watch out, Here I am


2. Szkolne mundurki

W Korei prawie na każdym etapie swojej kariery szkolnej trzeba nosić mundurki, zrzucają je dopiero studenci, więc siłą rzeczy pojawiają się w clipach. Nie ma co się zbytnio nad tym rozwodzić, bo temat raczej tego nie wymaga... no może tylko tyle, że koreańskie mundurki są w większości są o wiele lepsze od tego, co u nas jakiś czas temu próbowano wprowadzić.

Przykłady: 2AM I was wrong, Bang Yong Guk & ZELO Never give up, Alex Sweet dream, FT Island Thunder, Only one person, A man first love follows him to graveNU'EST - nie wiem tylko czy to jest teaser piosenki, czy zespołu, jeśli zespołu to zignorujcie ten przykład (kto tak jak ja patrząc na Ren'a pomyślał na początku , że to mieszany zespół, łapka w górę!)


3. "Normalna" kategoria

Tutaj postanowiłam wrzucić wszystkie "normalne" ubrania, czyli takie, które są zgodne z modą panującą w czasie, kiedy był nagrywany MV. Można tutaj zaliczyć prawie każdy rodzaj ubrań. Kategorią rozróżniającą jest dla mnie wrażenie, które mamy patrząc na nie - "fajnie to wygląda, chciałbym/abym to założyć, szkoda, że mój chłopak/dziewczyna tak się nie ubiera, przecież wszyscy to noszą", czyli są to wszystkie ubrania, których nie wstydzilibyście się założyć wychodząc na ulicę, do szkoły itd i nie są zbyt przesłodzone, seksowne, mroczne itp.

Przykłady można dwoić i troić: FIX Please don't say, SHINee Amigo, FT Island Severly, INFINITE She's back, M&D Close ur mouth, Brian Joo Love is over, Noel I miss you, Gummy Sorry, As a man, CN Blue I'm a loner, Tablo Tomorrow itd.


4. Współczesny dandys

Garnitury, garnitury i jeszcze raz garnitury (w damskiej wersji eleganckie sukienki).
Garnitur jest podstawą tego stylu, ale nie opiera się tylko na nim - ogólnie chodzi tu szeroko pojętą elegancję, czyli coś w stylu stroju na czerwony dywan, spotkanie biznesowe albo codzienne ubranie bardzo eleganckiej osoby. Od "normalnej" kategorii różni ich charakter ubioru - tam stroje są bardziej na luzie, tutaj chodzi o wygląd na tzw. wysoki połysk.

Wyróżniłam dwie wariacje tego stylu: klasyczna, jak u INFINITE w Paradise i wersja upgrade, czyli różne przeróbki klasycznej podstawy, starające się pozostawać w tonie niewymuszonej elegancji, jak np. MBLAQ w Cry, Super Junior w A-CHA

Przykłady: Rain Rainism, Super Junior A-CHA, Mr Simple, Sorry Sorry Answer, Big Bang Love song, Beautiful hangover, Baby goodnight (czyż nie wyglądają tutaj jak dwaj panicze?), TOP Turn it up, U-Kiss Shut up, MBLAQ Cry, INFINITE Paradise, 2PM I'm your man


5. Jestem seksownym wampirem

Tutaj dajemy wszystkie teledyski, w których wykonawcy chcą pokazać się ze swojej mrocznej, seksownej strony, ale bez przesadnego błyskania golizną.
Pewnie łatwo się domyśleć, że dominują tu ciemne kolory obecne na prawie każdej części garderoby ze sporadycznymi plamami jaskrawych barw. Pojawiają się marynarki, czasami krawaty i tak dalej, ale wszystkie te elementy zostały ze sobą zestawione z zamiarem wywołania innego bardziej mrocznego, tudzież duszno-erotycznego efektu niż w stylu współczesnego dandysa.

Przykłady: JYJ Get out, Tablo Bad, DBSK Mirotic, ZE:A Mazeltov, B.A.P.Warrior, Brown Eyed Girls Abracadabra, U-kiss Shut up


6. Popatrz na mnie, a teraz na mężczyzn (kobiety) wokoło ciebie, znowu na mnie i z powrotem na nich... a teraz, kto ma lepszą klatę (nogi)?

Odkąd zaczęłam interesować się kpopem i całym tym grajdołkiem ;) zaczęłam bardziej cenić smukłe męskie sylwetki z subtelnie zaznaczonymi mięśniami, czyli niezwykle popularny w Korei trend. Jak tylko jakiemuś Kwiatkowi udaje się wyhodować wspomnianą sylwetkę, zazwyczaj natychmiast się nią chwali. Nie żebym na to narzekała, jak dla mojej przyjemności, nie muszą się zbytnio krępować ;). (W przypadku dziewczyn chodzi o niezwykle długie, smukłe nogi.)

Dlatego w tej kategorii będą nie ubrania, ale raczej ich brak - to w końcu też jakiś styl :). Do woreczka wrzucamy wszystkich wykonawców zalotnie prezentujących kości obojczyka, odsłaniających klatki piersiowe, brzuchy, nogi (w przypadku dziewczyn) lub tych, którzy prężą się pokazując pozbawioną wszelakiego okrycia pierś.

Przykłady: Taeyang (błyska golizną chyba w co drugim teledysku) I need a girl, Prayer, DBSK Mirotic, U-Kiss Shut up, Rain Love song, I'm coming MBLAQ Y (oni to chyba przeszli przeszkolenie u swojego szefa Rain'a), Big Bang Fantastic baby


7. Błyszcząco-lateksowo-skórzane wdzianka

Jak sama nazwa wskazuje, w tej kategorii mieszczą się ubrania zrobione ze skóry, lateksu albo ogólnie bardzo błyszczące (często widoczny srebrny połysk). Rzadko trafiają się MV zdominowane przez ten styl, ale jego elementy są dosyć często obecne, więc dałam mu oddzielną kategorię.

Przykłady: Big Bang Fantastic baby, EXO-K History, SHINee Lucifer, 2NE1 I'm the best, Elizabeth Ppappa Pierrot


8. Halloween'owe klimaty

Do tej kategorii zaliczamy dużo teledysków z kategorii bajkowa mityczna kraina, wszelkie przebrania za zwierzątka, zabawki itd. oraz stroje stylizowane na jakiś okres w modzie (np. lata 70, 80 XX wieku)

Przykłady: T-ara Roly-Poly, DBSK Balloons, 2NE1 It hurts, Big Bang Fantastic baby, Tell me goodbye, G Dragon She's gone, Butterfly, Seungri VVIP, Orange Carmel A-ing


9. Czapy

Taaaak. Czapy zasługują na oddzielną kategorię. Czapy, czapki, czapeczki i wszelkiego rodzaju rzeczy traktowane jako nakrycia głowy... tak, sporo tego mają ;).

Przykłady: 2NE1 I'm the best (te rożki od lodów...), G Dragon Breath, A boy, TOP Turn it up GD&TOP Knock out, Big Bang Tonight, F-Cuz Wanna be your love


10. G Dragon'owa moda i TOP'owy styl

Ta dwójka zdecydowanie musi mieć oddzielną kategorię. Po prostu nie można tego nie zrobić.

TOP swój styl posiada. Niezaprzeczalnie.
Nie wiem czy zwróciliście uwagę, ale TOP uwielbia być elegancki w odpicowanej wersji - od pewnego czasu, chyba w każdym MV prezentuje różne wariacje na temat marynarki (zresztą podobnie ubrany pokazuje się w wywiadach i variety showach). Od klasycznej do różnych udziwnień, nie boi się chyba żadnego koloru i dodaje do nich różne akcesoria.


Ci, którzy znają Big Bang i ich lidera wiedzą, że jest on znany i doceniany za swój fashion zmysł, który jest.... a co tam będę tłumaczyć, sami zobaczcie tą różnorodność...Przykłady: Turn it up, Knock out, Don't go home, High high, Oh yeah, HeartbreakerBreath, A boy, TonightLove song, Blue, Bad boy, Fantastic baby ....

Istnieją pewne zespoły, które pretendują do tytułu koreański fashionistów - taki był plan w przypadku boy bandu F-Cuz, jak powiedziała mi wikipedia mają wprowadzać do mody mieszankę pop artu i hip hopu.... jak to wygląda w praktyce? No cóż..... jak dla mnie, pod tymi górnolotnymi słowami kryje się po prostu przerost formy nad treścią. Mimo że gdzieniegdzie nie wygląda to tak źle i przebłyskuje promyk nadziei (Midnight sun, Jiggy 2nd version), to ja ciągle mam w głowie ich Wanna be your love - sławetny napis na bluzie i to pstrokate coś, które każdy miał na sobie oraz jedną z wersji Jiggy, po obejrzeniu której mam im tylko jedno do powiedzenia: Chłopaki, tylko G Dragon wie, z czym powinno się łączyć skarpetki w paski i z przykrością was informuję, że to raczej nie są białe futrzaste kamizelki.


I znowu skończyło się na kilometrach wynurzeń ;) Chociaż nie jestem pewna, czy wszystko ujęłam, więc nie zaprzeczam, że mogę pojawić się jakieś poprawki, nie mówiąc o dodawaniu przykładów.

18 komentarzy:

 1. Uwielbiam te zestawiania. :)))

  Wszystko porządkują i jednocześnie otwierają świadomość na nowe obszary.

  Jak zobaczyłam tytuł, to pierwsze dwie myśli jakie zawitały w moje głowie to kategoria gołe klaty i seksowny wampir. Niestety chyba właśnie z tym kojarzą mi się "kreacje" w k-popowych MV. Albo zdiagnozujmy to dokładnie ta pierwsza kategoria mnie najbardziej interesuje... i robi na mnie wrażenie.

  I dzięki Ci serdecznie za wyróżnienie Dragonowej mody i Top'owego stylu. Tak to warte było podkreślenia, bo oni rzeczywiście się wyróżniają w tym koreańskim muzycznym świecie.

  Czekam z utęsknieniem na dalsze analizy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. zgadzam się z Martą - mroczny wampir i goła klata, to coś, co tygryski lubią najbardziej :D A że GD od dłuuugiego czasu jest moim nr1 w dziedzinie koreańskiej mody, to też zapewne wiadomo, więc super, że też wyróżniłaś go z TOPem. :)

  Też nie mogę się doczekać kolejnych analiz! :D Może zestawienie trendów we fryzjerstwie? Z męskim zwisem eleganckim na czele? :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zastanawiałam się nad tym, ale nie jeszcze nie wiem, bo coś innego przyszło mi do głowy....
   Zobaczymy :)

   Usuń
  2. No kurczaki z tymi trendami fryzjerskimi doskonały pomysł. Tylko ja jutro o 13 mam już umówioną fryzjerkę i szukam inspiracji już dziś. Najchetniej zrobiłabym sobie ten zwis, ale natychmiast miałabym bym zwis przez okno z mojej pracy. Praca rzecz nabyta... wiec się jeszcze zastanowię :P

   Usuń
  3. a ja do fryzjera idę w przyszły poniedziałek i mam już skośnooką wizję, co zrobić z moim półtora-metrowym zwisem ;p
   Oglądałyście może "Lie to me"? Poczułam się zainspirowana i zamierzam sobie machnąć coś takiego: http://www.mumuy.com/wp-content/uploads/2011/04/yoon-eunhye-lie-to-me.jpg ^^

   Usuń
  4. lol mam na włosach coś podobnego, tylko dłuższą grzywkę :D w ogóle cała jej stylizacja w tym serialu była całkiem udana i przyjemnie się ją oglądało, pomijając już fakt, że drama ogólnie jest bardzo fajna :)

   Strasznie podobają mi się też delikatne fale na włosach, które aktorki często mają, ale nie pasują mi zbytnio takie dłuuugie włosy ;(

   Usuń
  5. ja właśnie mam takie dłuuugie włosy i doszłam nareszcie do wniosku, że czas zrobić z nimi porządek :) Moja fryzjerka pewnie dostanie zawału, jak jej powiem, że ma chlastać, ale trudno ;)

   a widzisz jeszcze coś spod swojej grzywki? bo wydaje mi się, że ta u Eun Hye jest dość długa...

   Usuń
  6. Miałam takie gdzieś na koniec podstawówki - prawie do pasa i ścięłam je do ramion, nie powiem fryzjerce lekko ręka drżała i kilka razy się pytała czy jestem pewna, że tego chcę... ach te wspomnienia ;)

   Grzywkę zaczesuję na bok, staram się to robić tak z całej głowy, żeby szła na ukos przez czoło, ale jest jeszcze za krótka i muszę ją upinać
   Pokazałaś mi to zdjęcie i znowu zaczynam się zastanawiać, czy nie ściąć jej na prosto do brwi, weeeee nie powinnam była patrzeć:p

   Usuń
  7. Ja musiałam ściąć na krótko włosy, więc o takich fryzurach mogę zapomnieć. Teraz już są na tyle długie że mogę coś pokombinować. Ale nadal nie mam do końca pomysłu co zrobić? A obawiam się że moja fryzjerka nie jest na bieżąco z trendami w Korei. ^_^

   Usuń
  8. Może coś w stylu z Abracadabra BEG albo Cry cry T-ary?

   Usuń
 3. Skończyło się na fryzurze a la OSKA ;) jeśli wiecie co mam na myśli, z tym że kazałam sobie bardziej wyciąć z jednej strony, na razie jest lightowo :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta fryzura jest naprawdę fajna i ostatnio całkiem trendy :)

   Usuń
  2. też mi się taka asymetria podoba! Gdyby nie to, że jestem dość mocno emocjonalnie związana z moimi włosami i cały czas dość ciężko przychodzi mi rozstanie z nimi (ale jednocześnie już nie możemy żyć razem w takiej formie, o nie!) to na razie decyduję się na mniej diametralnie cięcie. Ale później, kto wie? :>
   Swoją drogą jestem zakochana w fryzurze Martiny z eatyourkimchi.com. Te różowe pasma! @_@

   Usuń
  3. Różowy jak najbardziej wchodzi w grę. Zaczynam kombinować. Muszę jednak to wszystko robić na raty. Co by szok był mniejszy (dla otoczenia) Na razie będę powiększała wycięcie z jednej strony. A kolorek rzucam jutro, jednolity,jakiś ciemny oczywiście :D

   Na razie się ciesze że nie wyglądam jak poł zza krzaka :D

   Usuń
  4. Faktycznie fajnie to wygląda, ale tylko na jasnych włosach, moje są brązowe, więc coś takiego odpada

   Usuń
  5. Marta, czasami trzeba postawić na szok - ja przynajmniej tak często robiłam, mimo że darowałam sobie zielone oczy i golenie się na łyso, to jednak zawsze wychodziłam od fryzjera z czymś innym na głowie ;)

   Chociaż może powinnam rzucić jakieś kolorowe pasemka w ramach promocji nowej płyty Big Bang:)
   A tak w ogóle to słyszałyście jak chłopaki mówili o inspiracjach do swoich fryzur? U G Dragona to były wodorosty :D:D

   Usuń
 4. Świetne, po prostu świetne... Ja też czekam na więcej, to z fryzurami mogłoby być interesujące, ale podobno coś innego Ci przyszło do głowy. Nie wiem, co napiszesz, ale na pewno będzie to dobre ;)Pozdrawiam (chiara288.blogspot.com)

  OdpowiedzUsuń
 5. A mnie tam ciekawi z czym oppa złączył te skarpetki w paski, bo jakkolwiek mocno go kocham, nijak nie mogę sobie przypomnnieć. A tak wogóle to jestem strasznie zdołowana że odkryłam tak wspaniałego bloga dopiero dzisiaj T.T Od teraz będę z pewnością regularną czytelniczką, nie ma bata, żeby nie! Ave Big Bang!

  OdpowiedzUsuń

blog wraz ze wszystkimi postami został przeniesiony na adres http://szczyptaorientu.wordpress.com/, zapraszam do komentowania pod tym adresem :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...